Gdzie produkowane jest mleko Loulouka?

Loulouka blog (1)

Chcecie znać odpowiedź na pytanie postawione w temacie? Otóż mleko Loulouka produkowane jest w Szwajcarii. A dlaczego właśnie tam?

Założyciele Loulouki są Holendrami – spotkali się i rozpoczęli swoją działalność właśnie w Holandii, jednak źródło mleka, które pasowało do ich idealnej wizji, znaleźli dopiero w Alpach. Loulouka zatem wytwarzana jest w szwajcarskich Alpach, a następnie stamtąd transportowana do punktów dystrybucji na całym świecie. Jest ku temu kilka istotnych powodów…

  • Rolnicy w Szwajcarii bardzo dużą wagę przykładają do swoich krów. Średnio hodują tylko 23 krowy na jedno gospodarstwo, co pozwala im poświęcić zwierzętom całą swoją uwagę i w porę zauważyć, jeśli któraś z krów ma jakieś problemy zdrowotne. 
  • Ponadto w Szwajcarii krowy mogą swobodnie wędrować po zielonych pastwiskach usytuowanych wśród szwajcarskich gór. Krowy Loulouki mają tam wystarczająco dużo miejsca, dlatego są szczęśliwymi i zadowolonymi zwierzętami, które dają mleko spełniające najbardziej rygorystyczne standardy jakości.
  • Co najważniejsze, Szwajcaria znana jest ze swojej pieczołowitości oraz wysokich norm dotyczących jakości zarówno produktów ekologicznych, jak również produktów dla dzieci.

Możemy zatem śmiało powiedzieć, że mleko produkowane w Szwajcarii to mleko najwyższej jakości… a jakość jest dla Loulouki najważniejsza! Z tego też powodu cały nasz łańcuch produkcyjny spełnia następujące standardy i normy:

  1. Certyfikat ISO 22000 dotyczący procesów systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności,
  2. Certyfikacja SKAL dla produktów ekologicznych,
  3. Szwajcarskie przepisy ekologiczne,
  4. Szwajcarskie przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego,
  5. Certyfikacja HACCP,
  6. Certyfikat Suisse Guarantee,
  7. System równoważności Szwajcaria – USA.

Powyższa lista stanowi kolejny solidny dowód na to, że Loulouka na pierwszym miejscu stawia zdrowie i zadowolenie Waszych maluchów!

 

Zobacz również