Harmonogram karmienia butelką: jak często karmisz swoje dziecko?

2


Ach, gdyby tylko istniała instrukcja, jak postępować z dzieckiem… Nie ma jednego uniwersalnego przepisu, ale na szczęście istnieją pewne pomoce – na przykład harmonogramy wyjaśniające, jak często Twoje dziecko powinno być karmione butelką. Czy jednak ich ścisłe przestrzeganie jest możliwe? 


1. Czy karmienie na życzenie nie jest lepszym rozwiązaniem? 


Zbadaliśmy dokładnie temat żywienia niemowląt i z przyjemnością udzielimy Ci kilku pomocnych wskazówek.

Zacznijmy od tego, że każde dziecko jest inne – nie wszystkie jedzą tyle samo czy z taką samą częstotliwością. Z czasem z pewnością zaczniesz zauważać, co najlepiej służy Twojemu maluchowi; dotyczy to zarówno karmienia piersią, karmienia butelką, jak i kombinacji obu. Dietetycy podpowiadają, że aby dowiedzieć się, czy Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość składników odżywczych, warto także sprawdzić… pieluchę. Zwróć uwagę na liczbę zużytych pieluch: powinno być ich około 6 dziennie. Na bieżąco obserwuj także poziom energii, a także wzrost Twojego dziecka.


2. Harmonogram karmienia dziecka: nie ma ustalonych zasad


Byłoby bardzo łatwo, gdyby istniały stałe wytyczne dotyczące karmienia dziecka. Zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku tygodni musisz jednak zaufać swojemu instynktowi. Możesz karmić swoje dziecko za każdym razem, kiedy zauważysz sygnały świadczące o tym, że jest głodne. W ciągu pierwszych kilku dni może być to nawet od 10 do 12 razy dziennie. Żołądek Twojego dziecka wciąż jest bowiem malutki, dlatego nie może pomieścić jednocześnie dużej ilości mleka – noworodki zatem potrzebują częstego karmienia małymi ilościami.

Nie zdziw się też, jeśli Twoje dziecko prawdopodobnie nie będzie chciało jeść regularnie co kilka godzin. Ustalony harmonogram karmienia może być bowiem nieco trudny do utrzymania – czasami maluch może chcieć pospać trochę dłużej, wbrew temu, co sobie zaplanowaliśmy. Każde dziecko ma swój własny rytm; zdarza się, że niemowlęta więcej jedzą i śpią dłużej na początku dnia. Kiedy rosną, zaczynają więcej jeść późnym popołudniem i wczesnym wieczorem, co pozwala im spokojnie przespać całą noc.


3. Kilka rad


Mamy kilka rad dotyczących harmonogramu karmienia dziecka butelką, ale pamiętaj, że są to jedynie wskazówki. Twoje dziecko może mieć bardzo różne potrzeby, a poniższe wytyczne są jedynie poglądowe:

  • 0-6 tygodni: 6-7 butelek dziennie
  • 6-8 tygodni: 5-6 butelek dziennie
  • 2-5 miesięcy: 5 butelek dziennie
  • 6 miesięcy: 4 butelki dziennie
  • 7-8 miesięcy: 3 lub 4 butelki dziennie
  • 9-12 miesięcy: 3 butelki dziennie

To, ile mleka potrzebuje Twoje dziecko, zależy też od jego wagi. Policz średnio 150 ml na kilogram masy ciała i zaplanuj tę ilość w ciągu 24 godzin. Ponownie jednak przypominamy: wszystkie dzieci (i ich potrzeby) są inne!


4. Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko jest głodne?


Karmienie dziecka to kwestia podaży i popytu: Twoje dziecko wymaga, a Ty dostarczasz! Musisz jednak dokładnie obserwować swoje maleństwo, aby nauczyć się rozpoznawać, kiedy jest głodne. Istnieje kilka znaków, które mogą to zdradzić: Twoje dziecko może wykonywać gesty ssania ustami, wydawać odgłosy jedzenia, ssać ręce lub wystawiać język. Czy rozpoznajesz któryś z tych sygnałów? To znaczy, że czas na butelkę!


Masz wątpliwości, czy Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pożywienia? 

Skontaktuj się z pediatrą lub dietetykiem. Pamiętaj o tym, że mleko matki jest najlepsze dla rozwoju dziecka, jednak mleko modyfikowane stanowi doskonałą alternatywę, jeśli karmienie piersią z różnych względów nie wchodzi w grę.

Zobacz również