Co to jest formuła do dalszego żywienia niemowląt i kiedy moje dziecko jest na to gotowe?

3


Gdy Twoje dziecko osiągnie wiek 6 miesięcy, jest to najwyższy czas, aby zacząć podawać mu mleko następne. Zwykła mieszanka dla niemowląt nie zapewni mu bowiem wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Czym właściwie jest mleko następne? Jak najlepiej przejść z mleka dla niemowląt na mleko następne?

Jeśli karmisz piersią, Twoje mleko automatycznie dostosowuje się do potrzeb Twojego dziecka. Mleko matki daje bowiem pewność, że dziecko zawsze otrzymuje odpowiednie składniki odżywcze.

Może jednak zdarzyć się tak, że karmienie piersią nie będzie możliwe – wówczas alternatywą jest mleko początkowe. Po sześciu miesiącach należy natomiast przejść na mleko do dalszego żywienia niemowląt. Potrzeby maluchów bowiem zmieniają się z czasem, a specjalnie opracowana formuła mleka następnego w pełni wspiera ich rozwój.

Dokładniej rzecz biorąc, mleko następne jest odpowiednie dla dzieci w wieku od 6 do 12 miesięcy. W tym okresie rozwojowym Twoje dziecko potrzebuje między innymi żelaza – składnik ten wpływa między innymi na zdolności motoryczne i umysł. Co prawda już w czasie ciąży Twoje dziecko powoli gromadzi podaż żelaza, jednak po około sześciu miesiącach ilość ta jest już niewystarczająca. Żelazo można znaleźć też w pokarmach stałych, jednak dieta niemowlęcia nie obejmuje ich dużej ilości. To dlatego mleko następne zawiera znacznie więcej żelaza niż mleko modyfikowane pierwszego etapu.


Dlaczego należy sięgać po mleko następne?


Zwykłe mleko z kartonu nie nadaje się do żywienia Twojego malucha – zawiera bowiem zbyt dużo białka i soli. Nerki Twojego dziecka nie poradzą sobie jeszcze z ich przetworzeniem, dlatego do pierwszego roku życia najlepiej unikać regularnego mleka. Jego duże ilości mogą być szkodliwe dla Twojego dziecka – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego mleka następnego.


Przejście na mleko następne


Nie ma ustalonych wytycznych dotyczących przejścia na mleko do dalszego żywienia niemowląt – jest to jednak wysoce zalecane, gdy dziecko ukończy 6 miesięcy. Pamiętaj, że proces ten przebiega inaczej w przypadku każdego dziecka – niektóre z niemowląt nawet nie zauważają zmiany na mleko następne, innym natomiast dużo czasu zajmuje przyzwyczajenie się do nowego pokarmu. Jeżeli Twoje dziecko należy do tej drugiej grupy, spróbuj na początek zmieszać mleko następne ze znanym mu już mlekiem początkowym. Jeśli natomiast karmisz piersią i chcesz przejść na formułę do dalszego żywienia niemowląt, w pierwszej kolejności zasięgnij porady swojego lekarza.


Kiedy należy przestać podawać mleko następne?


Gdy Twoje dziecko obchodzi swoje pierwsze urodziny, w zasadzie gotowe jest do spożywania bardziej zróżnicowanych pokarmów. Formuła zatem teoretycznie nie jest już potrzebna, jednak nadal warto korzystać z mleka modyfikowanego – tym razem mowa o mleku etapu 3., którego skład jest dobrany tak, by jak najlepiej wspierać rozwój dzieci do aż do ukończenia przez nie 3. roku życia.


Następna formuła Loulouka


Preparaty do dalszego żywienia niemowląt, podobnie jak mleko początkowe i następne dla niemowląt, muszą spełniać surowe zasady – ich jakość i skład określane są poprzez specjalną ustawę. Dzięki temu masz pewność, że wybrana przez Ciebie formuła jest dobrej jakości i zawiera dokładnie takie składniki odżywcze, jakie są niezbędne dla Twojego dziecka. Dlaczego zatem warto wybierać produkty Loulouka? Nasza formuła jest w pełni organiczna, a jej serce stanowi mleko produkowane w Szwajcarii. Kraj ten słynie z najwyższej jakości żywności ekologicznej – nawet krowy są tam karmione według specjalnych procedur składnikami najwyższej jakości. Ponadto Loulouka wykorzystuje wyłącznie mleko pełne i lokalne surowce, a każdy komponent i proces produkcyjny spełnia surowe wymagania jakościowe. Warto również dodać, że zamiast oleju palmowego wybieramy olej kokosowy, który zwiększa wchłanianie się wapnia. W ten sposób chcemy też przyczynić się do zrównoważonego dbania o środowisko. W naszych produktach wykorzystujemy także mleko kozie, aby odpowiedzieć na potrzeby wszystkich dzieci – także tych ze skłonnością do alergii. 

Zobacz również